איסור העברת כספים בין עמותות

עמותות רבות נכשלות בבדיקות העומק כאשר מגלים העברות כספים בין עמותה לעמותה. מדוע ישנו איסור לבצע העברות כספים בין עמותה לעמותה, מה חומרת האיסור ובאילו נסיבות מותר לבצע העברת כספים בין עמותות?

נושא העברת כספים בין עמותה לעמותה הינו נושא הנשאל מפורשות ונבדק בקפדנות בביקורות העומק. אמנם ישנן נסיבות מסוימות בהן מותר לבצע העברת כספים בין עמותה לעמותה, אך חשוב להבין את תכליתו הראויה של האיסור, על מנת לא לעבור עליו.

אם בהתאם לדיווחי מנהלי העמותה בזמן עריכת הביקורת, מסווג נציג הביקורת את ההעברת הכספים שנעשתה בין שתי עמותות, הרי שהוא מציין כי לדעתו העמותה עברה עבירה חמורה על הוראות המנהל התקין, עד כדי עבירה של פלילים, ואסביר כיצד בהמשך.

בבואנו לרשום עמותה חדשה, אנו מציעים מטרות ציבוריות אותן אנו רוצים לממש ולקדם. לאחר אישור המטרות ושאר הניירת שהוגשה – הרשם כותב על התעודה הכחולה אותה הוא מנפיק, באלו תחומי פעילות, כלומר מה הן המטרות הציבוריות שבהן העמותה רשאית להפעיל פעילות.
יוצא אם כן, שהמחוקק יוצא מנקודת הנחה, כי כל מתקצב, ואף כל אדם אשר תורם כסף או דברים אחרים לעמותה, בין אם תרומה כספית, בין אם תרומה בהתנדבות, נותן את תרומתו על סמך התבוננותו במטרות העמותה, ואם אני משתמש בכספים שניתנו ע"י התורמים למימוש מטרות אחרות , תהיינה טובות ככל שתהיינה, אני פושע כנגד התורמים, היות וכביכול "הוניתי " אותם, מכיוון שאני משתמש בכספם אשר יועד למטרה ספציפית לצורך מטרה אחרת. יוצא אם כן, כי הדבר ממש גובל בפלילים.
למרות כל זאת, קיימים מצבים בהן עמותות רוצות לרכוש שירותים מעמותה אחרת, כגון השכרת מקום פעילות, או רכישות של תחומי מומחיות מסוימים. באופן כזה מותר להעביר תשלום בין עמותה אחת לשנייה, ולו רק שהפעולה תתועד כראוי הן ע"י מסמכים, והן ע"י רישום מבדיל אשר עומד בהוראות השקיפות של גילוי דעת 69 (5) של מועצתרואי החשבון.
מקום נוסף בו הותר לבצע העברה של כספי תרומות בין עמותה לעמותה, הוא בין שתי עמותות אשר יש להן הכרה כמוסד ציבורי לעניין תרומות, כלומר מוכרות על פיסעיף 46.
בכל אופן, כאשר המדינה מעבירה תקציבים לעמותה ספציפית, היא מעבירה אותם על דעת כך שתוכל לבדוק בדיוק כיצד השתמשו, ולכן אין בכל מקרה להעביר כספים שהתקבלו ממתקצבים בין עמותה אחת לשנייה.
העברתם כספים בעבר? מעוניינים להעביר כספים בעתיד?פנולמשרדנו לקבלתייעוץ.
למעלה

פנו עוד היום לקבלת יעוץ מקצועי

 

 

המרכז לניהול עמותות

ּ