המרכז לניהול עמותות

בעיות תקציב בעמותות – אשר מאלצות לקיחת הלוואות עבור ניהול העמותה.
רבים מלקוחותינו צורכים "הלוואות" מבנקים או מגמ"חים שונים. מה המשמעות של לקיחת הלוואות אלו הן מבחינת רשם העמותות, רשות המיסים ובעיקר מבחינת הצער אותו עוברים מנהלי העמותות באופן אישי.
 
כידוע כמעט לכל מנהל עמותה שאני מכיר באופן אישי, תקציבים שאינם מגיעים או בהרבה מאוד מקרים , אילוצים כאלה או אחרים של המערכת אותה אנו מנהלים בעמותה, מצריכים נטילת הלוואות, לרוב מגמ"חים, עבור "כיסוי בורות" וחוסרים.

לא פעם קורסים מנהלי העמותה תחת הנטל הכבד, רדיפות של נושים וירידה לחייהם הפרטיים של מנהלי העמותות בשל העובדה שהעמותה אינה יכולה לעמוד בהחזר חובותיה.

צורת חשיבה ניהולית זו, של לקיחת הלוואות בלתי פוסקת, הינה הרסנית, והסוף אינו חביב.

הרבה  מקרים שאני עד להם, לקיחת הלוואות אלו מסתיימת פשוט במחיקת חובות !

לצורך הסבר עמוק יותר לנאמר כאן, אשתמש במשל:
תארו לעצמכם שאתם נוהגים במכונית מסוג פרארי נוצצת חדשה נניח במונקו, כאשר  לפתע, נדלקת נורית אדומה המציינת חוסר בשמן מנוע. למרות שלא מדובר ברכב יקר, במונחים של מונקו, כפי שיעיד כל מי שהסתובב ברחובות הממלכה העשירה, אתם עדיין לא רוצים לשרוף מנוע של פרארי, ומיד עוצרים את הרכב וגוררים אתו למוסך. המכונאי ניגש אליכם  ושואל, מה הבעיה ?  ואתם כמובן מסבירים שנדלקה נורית השמן. מייד, הוא לוקח פטיש, מרסק את הנורית ואומר: "הנה, עכשיו הכול בסדר !"

כאשר העמותה  נמצאת בקשיים – "נדלקות מנורות אזהרה". ירידה ברווחיות היא אחת מהן, מחסור במזומנים היא נורה גדולה נוספת.

הפתרון הוא לא "לרסק את הנורית". הפתרון הוא גם לא "להוסיף שמן" ולהמשיך לנסוע עד שהנורית תידלק שוב, כלומר ליטול הלוואות נוספות ! ישנה רק דרך פעולה נכונה אחת – לגלות מדוע "הרכב מאבד שמן".

הרבה מאוד לקוחות אמרו לי : ש-"אצל כולם חסר שמן", "ככה זה עכשיו", "אין מה לעשות", "השוק לא טוב", "צריך לעבור את התקופה הקשה, ואולי מתישהו זה יסתדר מעצמו", "יהיה טוב", "השם יעזור"...

לפני מספר חודשים, עברתי במסדרון משרדינו בישראל,כשלפתע שיחה ששמעתי עצרה את צעדי. נציגת מכירות של "המרכז לניהול עמותות"  ראיינה מנהל עמותה, שהיה בחובות של כמיליון וחצי שקלים. זה לא היה נדיר. מה שהיה בלתי מובן עבורי, הוא העובדה, שלפחות מהמסדרון היה נשמע כאילו הוא... גאה בכך – מנהל מוסד תורני... ומגלגל חובות !

נכנסתי לחדר השיווק, ביקשתי את הטלפון  והצגתי עצמי. "למה אתה כל כך מרוצה מהמינוס בבנק והחובות שאתה מגלגל ?" שאלתי. "תראה איזה יחסים יש לי עם הבנק!" אמר בגאווה !!!    "אני משיג גמ"חים חדשים, מחזיר לאחד ולוקח מהשני שוב... !" מעניין מה יקרה כשיתחלף מנהל הסניף, חשבתי לעצמי.

בסופה של השיחה, נציגת המכירות לא הצליחה לשכנעו שהוא זקוק לייעוץ עסקי וטיפול יסודי יותר במערכת שלו, כפי שמשרדנו יודע להעניק מזה שנים. המטרה שלנו הייתה להוציאו מהמינוס, ולהפסיק את המרדף אחרי הגמח"ים,  אך הוא לא ראה בכך כל בעיה.
ביום ראשון, אחרי כחודשיים, קיבלתי טלפון בהול. האיש מעברו השני של הקו – בקול צרוד: "מנהל סניף הבנק התחלף, וסגרו לעמותה  את מסגרת האשראי! חזרו שיקים לגמח"ים ואף אחד לא רוצה לתת לנו הלוואה יותר,  מה עושים?!" , הוא שואל.

במסגרת הפעילות של משרדנו במהלך השנים, קיבלנו מאות תלונות נגד בנקים בעניין שינוי תנאי האשראי של עמותות בהתראה של שבוע ימים בלבד, בדיוק ברגע הכי לא מתאים.

אותי נתון זה אינו מפתיע, בפרט בהתחשב בעובדה שכבר במאה ה-19 הגדיר הסופר מרק טווין "בנקאי" -  "כבחור שמעניק לך מטריה ביום שמש, ולוקח אותה בשנייה שמתחיל לרדת גשם !!!" פשוט כך !!!

הלוואות שאיתן מנהלי עמותות מחיים את פעילות העמותות הן כסמים – הן נותנות הרגשה טובה לתקופה קצרה, ואז אתה נכנס יותר ויותר לבוץ ומתמכר. הסוף, בדיוק כמו בסמים – הוא לא משמח ברוב המקרים.

מנהלים רבים מתעסקים יותר מדי בצמצום הוצאות. הם יכולים לבזבז שעות על חסכון של עשרה שקלים בריבית בבנק, במקום לטפל בסיבה האמיתית לריבית– שהיא (כמה מפתיע) ניהול לא נכון, כניעה ללחץ חברתי, פעולה והתחייבות לפרקי זמן ארוכים ללא הגיון וכן הלאה...

אם אתה מנהל עמותה וקורס תחת נטל כבד של הוצאות וגלגולי הלוואות, תן לעצמך הזדמנות לצאת מזה פעם אחת. צור איתי קשר באופן אישי.

רמי זמיר – המרכז לניהול עמותות
1599501888


לגבי ההשלכות של לקיחת הלוואות מבחינת רשם העמותות ורשות המיסים נאריך בפירוט במאמרים הבאים.

 

ניהול עמותות
ניהול עמותות
הירשם להרצאה הבאה
1599-501-888 
רשם העמותות ייעוץ לעמותות
רישום עמותה הכנה לביקורת בעמותה
תקנון העמותה הנהלת חשבונות
אישור ניהול תקין רואה חשבון לעמותה
סעיף 46 ייעוץ מס לעמותות
פירוק העמותה מדריך ניהול עמותה
חוק העמותות אבחון עמותה אונליין
חדשות ועדכונים על ניהול עמותות
רשם העמותות
                          שפורסמו לאחרונה
 רשם העמותות
 רישום גני ילדים כתאגידים
 העסקת עובדים ותשלום משכורות בעמותות
 עסקאות עם צדדים קשורים בעמותות
 חלוקת מלגות על ידי עמותות
 הכללים החלים על וועדת הביקורת בעמותה
 הגשת המסמכים לקבלת אישור ניהול תקין
 החזר הוצאות לקידום מטרות העמותה
 קבלת תרומות לעמותה ללא הסתבכות
 העברת כספים או נכסים בין עמותות
 החזר תקציב העמותה למשרדי הממשלה
 פעילות העמותה במסגרת המטרות המאושרות בלבד
 נכסים בעמותה – אופן הרישום ברשויות
 שכר חברי ועד העמותה
 שימוש באמצעי תשלום בעמותה
 איסור העברת כספים בין עמותות
 תמיכת הממשלה בעמותות
 ניהול עמותה המפעילה בית כנסת
 התמודדות העמותה עם הבנקים
 איך תעבור את הביקורת בשלום
 ניהול נכון של עמותה – מלכ"רים על הכוונת
 תיקון 10 לחוק העמותות
 גיוס תרומות לעמותה
 אחריות נושאי משרה בעמותה
 ההצלחה בגיוס תרומות לעמותה שלך
 


כתובת למשלוח דואר : ת.ד- 446 נתיבות   טלפון: 1599-501-888   פקס: 08-9942058   centeramutot@gmail.com

Blacknet.co.il - בניית אתרים
--