המרכז לניהול עמותות

איסור העברת כספים בין עמותות

עמותות רבות נכשלות בבדיקות העומק כאשר מגלים העברות כספים בין עמותה לעמותה. מדוע ישנו איסור לבצע העברות כספים בין עמותה לעמותה, מה חומרת האיסור ובאילו נסיבות מותר לבצע העברת כספים בין עמותות?

לשאלות או פרטים נוספים
אנחנו לרשותכם בכל שאלה.
חסכו זמן יקר ובררו פרטים באתר.

נושא העברת כספים בין עמותה לעמותה הינו נושא הנשאל מפורשות ונבדק בקפדנות בביקורות העומק. אמנם ישנן נסיבות מסוימות בהן מותר לבצע העברת כספים בין עמותה לעמותה, אך חשוב להבין את תכליתו הראויה של האיסור, על מנת לא לעבור עליו.

אם בהתאם לדיווחי מנהלי העמותה בזמן עריכת הביקורת, מסווג נציג הביקורת את ההעברת הכספים שנעשתה בין שתי עמותות, הרי שהוא מציין כי לדעתו העמותה עברה עבירה חמורה על הוראות המנהל התקין, עד כדי עבירה של פלילים, ואסביר כיצד בהמשך.

בבואנו לרשום עמותה חדשה, אנו מציעים מטרות ציבוריות אותן אנו רוצים לממש ולקדם. לאחר אישור המטרות ושאר הניירת שהוגשה – הרשם כותב על התעודה הכחולה אותה הוא מנפיק, באלו תחומי פעילות, כלומר מה הן המטרות הציבוריות שבהן העמותה רשאית להפעיל פעילות.

יוצא אם כן, שהמחוקק יוצא מנקודת הנחה, כי כל מתקצב, ואף כל אדם אשר תורם כסף או דברים אחרים לעמותה, בין אם תרומה כספית, בין אם תרומה בהתנדבות, נותן את תרומתו על סמך התבוננותו במטרות העמותה, ואם אני משתמש בכספים שניתנו ע"י התורמים למימוש מטרות אחרות , תהיינה טובות ככל שתהיינה, אני פושע כנגד התורמים, היות וכביכול "הוניתי " אותם, מכיוון שאני משתמש בכספם אשר יועד למטרה ספציפית לצורך מטרה אחרת. יוצא אם כן, כי הדבר ממש גובל בפלילים.
למרות כל זאת, קיימים מצבים בהן עמותות רוצות לרכוש שירותים מעמותה אחרת, כגון השכרת מקום פעילות, או רכישות של תחומי מומחיות מסוימים. באופן כזה מותר להעביר תשלום בין עמותה אחת לשנייה, ולו רק שהפעולה תתועד כראוי הן ע"י מסמכים, והן ע"י רישום מבדיל אשר עומד בהוראות השקיפות של גילוי דעת 69 (5) של מועצת רואי החשבון.

מקום נוסף בו הותר לבצע העברה של כספי תרומות בין עמותה לעמותה, הוא בין שתי עמותות אשר יש להן הכרה כמוסד ציבורי לעניין תרומות, כלומר מוכרות על פי סעיף 46 .

בכל אופן, כאשר המדינה מעבירה תקציבים לעמותה ספציפית, היא מעבירה אותם על דעת כך שתוכל לבדוק בדיוק כיצד השתמשו, ולכן אין בכל מקרה להעביר כספים שהתקבלו ממתקצבים בין עמותה אחת לשנייה.

העברתם כספים בעבר?  מעוניינים להעביר כספים בעתיד?  פנו למשרדנו לקבלת ייעוץ.    

ניהול עמותות
ניהול עמותות
הירשם להרצאה הבאה
1599-501-888 
רשם העמותות ייעוץ לעמותות
רישום עמותה
תקנון העמותה הנהלת חשבונות
אישור ניהול תקין רואה חשבון לעמותה
סעיף 46 ייעוץ מס לעמותות
פירוק העמותה מדריך ניהול עמותה
חוק העמותות אבחון עמותה אונליין
חדשות ועדכונים על ניהול עמותות
רשם העמותות
                          שפורסמו לאחרונה


כתובת למשלוח דואר : ת.ד- 446 נתיבות   טלפון: 1599-501-888   פקס: 08-9942058   centeramutot@gmail.com

Blacknet.co.il - בניית אתרים
--