פתיחת עמותה | רישום עמותה חדשה

פתיחת עמותה חדשה

תהליך רישום עמותה חדשה, אישור ניהול תקין,
בחירת שם העמותה והגדרת מטרות פעילותה, סעיף 46 לפקודת מס הכנסה
 

שאלות או פרטים נוספים
אנחנו לרשותכם בכל שאלה.
חסכו זמן יקר ובררו פרטים באתר
.

בכל שנה נפתחים יותר מ-1000 מלכ"רים ועמותות. הליך רישום עמותה חדשה מתבצע ביחידת רשם העמותות בכפוף לחוק העמותות. זהו הליך פשוט שיכול לבצע כל אדם בסדרת פעולות לא מסובכות: הורדת טפסים מהאינטרנט, תשלום האגרה ומשלוח מסמכים לרשם העמותות. כמוכן לפתיחת העמותה יש להמציא אישור עורך דין לתצהיר המצורף לבקשת הרישום המוצגת עם רישום העמותה החדשה.
ניתן לבצע את רישום העמותה במסלול המקוצר - בהתאם לתקנון מצוי ועל פי התוספת הראשונה לחוק העמותות, או במסלול רגיל - על פי תקנון מיוחד תוך בחינת סעיפי התקנון על ידי עו"ד מטעם רשם העמותות. לאחר הגשת הטפסים רשם העמותות יבחן אם העמותה עומדת בכל דרישות החוק, ואם נכסי העמותה והכנסותיה הם רק למטרות העמותה. אישור זה מרשם העמותות נקראת אישור ניהול תקין. קבלת אישור ניהול תקין מרשם העמותות חשובה ביותר על מנת לקבל תמיכה ממשלתית, שירותי ממשלה ומעמד מיוחד על-פי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה אשר לפיו התורם לעמותה יכול לקבל זיכוי מס בגין תרומתו.
לפני תחילת הליך רישום עמותה חדשה כדאי לקרוא את חוק העמותות, תש"ם-1980. באתר רשם העמותות תוכלו למצוא טפסים חיוניים לרישום עמותה חדשה כגון טופס בקשה לרישום עמותה חדשה, תקנון, דוח מילולי ועוד. 
לפניכם מספר עצות שימושיות שיסייעו לכם ברישום עמותה והתנהלות תקינה לאחר מכן:

בחירת שם לעמותה

העמוד הראשון של סט הרישום מעורר לעיתים קרובות קשיים רבים ועיכובים מיותרים בפתיחת העמותה. בעמוד זה ישנן הרבה מלכודות לא קטנות, כך בעניין בחירת שם לעמותה. השם של העמותה חייב לעמוד בדרישות החוק מכל הבחינות, ובעיקר לא להיות זהה לשם קיים, עד כדי שיגרום להתעיה. בנוסף, השם אמור להעיד על מהות הפעילות, לא לכלול ראשי פרקים, ולא להנציח אדם מסוים. במידה ורוצים להקים עמותה להנצחת אדם ספציפי, ידרוש הרשם הסכמות ואישורים שונים אשר יובילו בדרך כלל לסחבת. מומלץ שלא להצהיר כי העמותה מיועדת להנציח אדם, ולמרות זאת כמובן שלאחר מכן יהיה מותר לעשות בה פעילות ללא הגבלה להנצחת כל אדם. פעולה זו של רישום עמותה להנצחת אדם, לא רק מסרבלת את הליך הרישום, אלא בנוסף תגביל אתכם בפעילות שאותה שתוכלו לבצע בעמותה זו.
יש להציע שני שמות לפחות. רשם העמותות בדרך כלל יעדיף עמותה אשר שמה מסתיים בשם העיר בה היא עורכת את פעילותה, למרות שברוב המקרים אין הגבלה כלל לאזור פעילות העמותה ממש.

עצמאות העמותה

בפתיחת עמותה לא מומלץ לקשר גוף חדש לתאגיד קיים, ועל כן גם אם העמותה החדשה קשורה או מקושרת לעמותה אחרת, מומלץ על פי רוב, להצהיר ולבנות מערך אשר יהווה עמותה חדשה ועצמאית לחלוטין.

מטרות העמותה

מטרות העמותה המוצעות חייבות להיות מצד אחד לא כלליות מידי, אך גם לא ממש ממוקדות. מטרות ממוקדות מידיי מגבילות את פלח הפעילות, ועלולות להגביל את פעילות העמותה בהמשך. חשוב לציין כי פעילות מחוץ למטרות העמותה מהווה עבירה חמורה, ועל כן יש לחשוב היטב על ניסוח המטרות כראוי.

הכרה כמוסד ציבורי ותקנון מצוי 

מומלץ לצורך מניעת סרבול מאוחר יותר, וכהכנה לאפשרות שבה מס הכנסה ייתן לעמותה שלכם הכרה כמוסד ציבורי (סעיף 46), וגם לצורך מתן תגובה מהירה, נכונה ויעילה במקרה של "הפיכת חצרות" לקבל את התקנון המצוי ולערוך בו שינויים לסעיפים 18 ו 21 .

למרות הנגישות, כמו בכל דבר בעידן האינטרנט, שניתן לעשותו לבד, כדאי מאוד להסתייע בגוף מומחה בכל עניין, כך גם לעניין רישום עמותות על מנת לבחון את ההשלכות של כל מקרה ועל מנת לאפשר לעמותה לפעול ללא הגבלות בירוקרטיות תשכילו לעשות אם תבצעו את הליך רישום העמותה לאחר התייעצות ובאופן מקצועי. עמותות רבות אשר החלו את דרכן לבד, נתקלו לעיתים קרובות בסירוב מטעם רשם העמותות, או התחייבו בשינויים מבניים רחבים מאוחר יותר, היות ובטפסי הרישום סימנו משבצת אחת שאינה נכונה  – או נכונה לגבי דברים מסוימים בלבד. צוות משרדנו ישמח לענות לפנייתכם ולשאלותיכם בכל עניין הקשור לעמותות ובכלל זה גם רישומן.

  לפרטים נוספים או ייעוץ לגבי רישום עמותה חדשה>>


ניהול עמותות
ניהול עמותות
הירשם להרצאה הבאה
1599-501-888 
רשם העמותות ייעוץ לעמותות
רישום עמותה
תקנון העמותה הנהלת חשבונות
אישור ניהול תקין רואה חשבון לעמותה
סעיף 46 ייעוץ מס לעמותות
פירוק העמותה מדריך ניהול עמותה
חוק העמותות אבחון עמותה אונליין
חדשות ועדכונים על ניהול עמותות
רשם העמותות
                          שפורסמו לאחרונה


כתובת למשלוח דואר : ת.ד- 446 נתיבות   טלפון: 1599-501-888   פקס: 08-9942058   centeramutot@gmail.com

Blacknet.co.il - בניית אתרים
--